Kingston Technology KHX3500A/512 Ficha Técnica
  • Descarregar
  • Adicionar aos meus manuais
  • Imprimir
  • Página
    / 2
  • Índice
  • MARCADORES
  • Avaliado. / 5. Com base em avaliações de clientes
Vista de página 0
Memory Module Specification
Document No. 4803898-001.A00
03/10/04
KHX3500A/512
512MB 64M x 64-Bit PC3500
CL2.5 184-Pin DIMM
KEYED
Page 1
DESCRIPTION:
This document describes Kingston's 64M x 64-bit (512MB) DDR434 CL2.5 SDRAM (Synchronous
DRAM) memory module. The components on this module include sixteen 32M x 8-bit (8M x 8-bit x
4 Bank / 217MHz, 4.6ns) DDR434 SDRAM in TSOP packages. This 184-pin DIMM uses gold contact
fingers and requires +2.6V. The electrical and mechanical specifications are as follows:
FEATURES:
Power supply : Vdd: 2.6V ± 0.2V, Vddq: 2.6V ± 0.2V
Double-data-rate architecture; two data transfers per clock cycle
Bidirectional data strobe(DQS)
Differential clock inputs(CK and CK)
DLL aligns DQ and DQS transition with CK transition
Programmable Read latency 2.5 (clock)
Programmable Burst length (2, 4, 8)
Programmable Burst type (sequential & interleave)
Timing Reference: 2.5-3-3-7-1 at +2.6V
Edge aligned data output, center aligned data input
Auto & Self refresh, 7.8us refresh interval(8K/64ms refresh)
Serial presence detect with EEPROM
High Performance Heat Spreader
PCB : Height 1.200” (30.48mm), double sided component
PERFORMANCE:
Clock Cycle Time (tCK) 4.6ns (min.) / 10ns (max.)
Row Cycle Time (tRC) 55ns (min.)
Refresh Row Cycle Time (tRFC) 70ns (min.)
Row Active Time (tRAS) 40ns (min.) / 100,000ns (max.)
Power (IDD0) 3.500 W (operating)
UL Rating 94 V - 0